Nawiedzenie w rodzinach

 

Po zakończeniu nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II, wiele parafii podjęło piękne dzieło nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach. Jest to niewątpliwie szczególny czas dla rodziny. Nawiedzenie przyniesie większe owoce, jeśli będzie dobrze przygotowane, a oczekiwanie na ten czas łaski będzie złączone z modlitwą i rodzinnymi spotkaniami.

 

Różne formy nawiedzenia obrazu w rodzinach

W oparciu o doświadczenia nawiedzenia obrazu Matki Bożej, a także podejmowanych w różnych parafiach nawiedzenia relikwii lub obrazu Świętych, można zaproponować trzy formy nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach.

1. Peregrynacja. Forma ta polega na tym, że obraz Jezusa Miłosiernego przechodzi od rodziny do rodziny. Jedna rodzina przekazuje go drugiej. Obraz pozostaje w rodzinie jedną dobę.

2. Przyniesienie obrazu w wybrany dzień. W tym przypadku rodzina zabiera obraz z kościoła i po dniu modlitwy, przeżywanej w domu, przynosi go do kościoła. Stamtąd zabiera go następna rodzina. Forma ta pozwala dostosować czas nawiedzenia do możliwości i duchowych potrzeb wspólnoty rodzinnej. O czasie nawiedzenia decyduje wtedy jakaś ważna rocznica lub możliwość zebrania się w danym dniu całej rodziny.

3. Uczczenie obrazu. Trzecia forma nie jest w ścisłym sensie nawiedzeniem. Rodzina nie przynosi obrazu do domu, gdyż ma już wiszący na ścianie obraz Jezusa Miłosiernego. W takim przypadku rodzinne czuwanie, trwające również całą dobę, przeżywane jest w najbardziej dogodnym dla rodziny czasie.

Każda z form może być ubogacona inną, a na część rodzinnej modlitwy można zaprosić dalszą rodzinę, sąsiadów i przyjaciół. Świadectwo innych może umocnić rodzinę w ich wierze, nadziei i miłości.

 

Przygotowanie i przeżycie nawiedzenia

Oczekiwanie na ten wybrany i szczególny dla rodziny dzień ma w sobie coś z klimatu adwentowego lub wielkopostnego przygotowania do ważnego wydarzenia zbawczego. Takie przygotowanie wymaga czasu, modlitwy, rozmów, a także przeżycia sakramentu pokuty i podjęcia dobrych postanowień.

Trzeba również dobrze zaplanować program tego dnia, w którym obraz nawiedzi rodzinę lub w którym rodzina chce szczególnie uczcić obraz znajdujący się w jej domu.

Inspiracje do takiego przeżycia znajdują się w licznych książeczkach podejmujących tematykę miłosierdzia Bożego, a także na niniejszej stronie internetowej. W każdej zakładce można znaleźć pomoc dla przygotowania pięknego, rodzinnego spotkania.