Z „Kroniki peregrynacji”

Z przeżyć, jakie towarzyszyły nawiedzeniu obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. Faustyny i bł. Jana Pawła II, powstała kronika. Każda parafia zamieszczała w niej swój zapis. Powstało wiele tomów tej szczególnej dokumentacji. Są w nich zdjęcia, modlitwy, refleksje, programy czuwania, cytaty z Biblii i z „Dzienniczka”, fragmenty ogłoszeń parafialnych, informacja o rekolekcjach lub misjach, które poprzedzały nawiedzenie i wiele innych tekstów. Teksty z Podhala pisane są często gwarą, wiele wspólnot ujęło swoje myśli w formie poezji.

W Kronice najczęściej powtarzane są słowa o dziękczynieniu. Wielka jest wdzięczność duszpasterzy i wiernych świeckich wobec Boga, pełnego miłosierdzia, za dar nawiedzenia, umocnienie wiary, poznanie tajemnicy miłosierdzia, łaski nawrócenia. Są również teksty dziękczynienia wobec Apostołów Bożego Miłosierdzia, których relikwie były uczczone we wspólnocie.

Ze słowami dziękczynienia łączy się prośba i nadzieja na błogosławione owoce nawiedzenia w życiu każdego członka wspólnoty parafialnej. Szczegółowych próśb jest wiele. Parafie modlą się, aby każdy członek wspólnoty był na wzór św. Faustyny i bł. Jana Pawła II apostołem Bożego Miłosierdzia, aby ten czas łaski zaowocował „wyobraźnią miłosierdzia” w codziennym życiu, aby Jezus wejrzał na nasze serca i przemienił je według swego Serca.

Zapewne przyjdzie czas na dokładniejszą analizę zapisów zamieszczonych w Kronice. Poniżej zamieszczamy krótkie fragmenty wybranych tekstów.

„Nawet najpiękniejsze słowa przez nas wypowiedziane nie zdołają wyrazić tego, co czuje serce przepełnione miłością i ufnością ku Tobie… Pragniemy Jezu, aby dzięki Twemu Miłosierdziu nasza wspólnota również była miłosierna, w której Ty, Jezu, znajdziesz kochające Ciebie serca” (parafia św. Jana Chrzciciela – Nowe Bystre).

„Dziękujemy Ci, Jezu Miłosierny, za święte misje, które nas przygotowały na spotkanie z Tobą. Tłumy ludzi, które zgromadziłeś wokół siebie umacniają nas w wierze i nadziei, że współczesny człowiek «nie spocznie, dopóki nie zwróci się do Miłosierdzia Bożego»” (Kalwaria Zebrzydowska).

„Jezu Miłosierny, dziękuję Ci za ten błogosławiony czas w naszej tynieckiej wspólnocie parafialnej, czas łaski, czas modlitwy i postanowień, czas indywidualnych i wspólnotowych spotkań z Tobą i świadkami Twojego miłosierdzia, czas czynów miłosierdzia. Niech te szczególne chwile zaowocują postawą miłosierdzia w słowie, czynie i modlitwie w każdym z nas” (Benedyktyni z Tyńca).

„Pozostań, Panie, w każdej rodzinie, w sercu tych, co Ciebie szukają, jeszcze niedowierzają, ale – Jezu, ufam Tobie – że odnajdą drogę do Twojego Miłosierdzia” (fragment modlitwy z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy z Krakowa-Bielan).

„W Twoje miłosierne dłonie, Panie, składam całą wspólnotę parafii św. Jacka, wszystkie radości i nadzieje, wszystkie bolączki i obawy. Weź nas, Panie, w swoje dłonie, żywych i tych, co już odeszli, i obmyj w zdroju Miłosierdzia swego. W Tobie nasza nadzieja: „Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka” (z parafii św. Jacka w Krakowie na Azorach).

„Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego w tutejszej parafii to czas prawdziwego nawrócenia. W świątyni widziałem ludzi przystępujących do Komunii św., o których myślałem, że już dawno wykreślili wiarę i Kościół ze swego życia. I znów Miłosierdzie Boże okazało się większe od ludzkiej słabości” (z parafii MB Szkaplerznej w Zubrzycy Dolnej).